Kunsthåndværk & Galleri .......... Springvandstorvet 5 - 9492 Blokhus
Vores butik i Blokhus er noget ganske særligt - det er den fordi vi er mange om den . Mange til at løfte opgaverne . mange til at komme med nye spændende ideer og mange til at sørge for at der altid er et stort udvalg af flotte varer på hylderne - noget godt til dig at komme efter.
Vi er alle dybt engagerede i butikken , men har også andre ting i livet , som vi brænder for og arbejder med proffessionelt og personligt. - Det er derfor vores butik er noget ganske særligt .- Den er nemlig et resultat af de mange helt forskellige personligheder , du kan læse om her :
Vivi har altid gang i strikkepindene og resultatet af hendes flittige hænder kan opleves i butikken. Her er et eldorado af strikkede huer og hatte i alle regnbuens farver. Desuden strikkede og valkede futter i alle størrelser og farver.
Ulla laver unika tørklæder og sjaler i nunofilt, af silke og det fineste håndfarvede uld. Ulla sælger også Anni Gamborgs humoristiske ordspil på kort og plakater. - Hun har desuden et godt øje til fairtrade og tilbyder derfor smukke fairtrade kurve og perler af genbrugsglas fra Afrika.
Mariann har mange års erfaring indenfor syningens kunst . Hun er udlært som dameskrædder i 1999 og som en dygtig håndværker har hun sans for detaljen. - De foretrukne materialer er naturmaterialer som bomuld - hør - uld og silke. - I Blokhus har Mariann et udvalg af flotte ponchoer i merinould samt et udvalg af kjoler med . På systuen i Skagen kan du få syet din helt egen kjole til livets store begivenheder , Dåb - Konfirmation - Bryllup m.m.
www.LykkeDesignSkagen.dk
Gå på opdagelse i butikken og lad dig inspirere af de mange farver, former og detaljer i et sortiment der er ganske enestående.- Her finder du brugskunst , lavet af lokale håndværkere , en samling af unikke værker , du ikke kan købe hvor som helst. - Frøkner & Fruers univers byder også på smukt og hyggeligt interiør og brugskunst , der kan tilføre dit hjem personlige detaljer og stil. - Gå på jagt efter skønne gaveartikler til mennesker du holder af, eller flotte farverige indslag til dit køkken.